Nauka języka obcego krok po kroku

Nauka języka obcego krok po kroku

Nie ulega wątpliwości fakt, że w dzisiejszych czasach bardzo ciężko jest poradzić sobie bez znajomości języka obcego. Tego używa się niemal wszędzie – zarówno w życiu codziennym i prywatnym (na przykład przy wakacjach poza granicami naszego kraju), jak i – a może przede wszystkim – tym zawodowym. Prawdą jest to, że standardem dla pracodawców stało się wymaganie od nowych pracowników biegłości w języku obcym. Jak zatem powinniśmy na tę potrzebę reagować? Odpowiedź jest prosta: po prostu się go nauczyć. W tym artykule przedstawimy garść porad dotyczących tego, jak zacząć, aby w tym wszystkim się po prostu nie pogubić.

Język obcy od podstaw – jak zacząć?

Jedną z rzeczy absolutnie podstawowych w nauce języka obcego jest zaznajomienie się ze strukturami i zasadami gramatycznymi, które nim rządzą. Nieocenione przy tym mogą okazać się podręczniki, które zostały stworzone dla uczniów szkół, ale nie muszą być używane wyłącznie przez nich (nie obawiajmy się, za sięganie po nie nic nam nie grozi). Co ważne, wiedza przekazywana jest przez nie w sposób bardzo przystępny, prostym i logicznym językiem. Przede wszystkim jednak jest właściwie uporządkowana – inwestując w podręcznik do czwartej klasy podstawówki możemy pewność, że będziemy uczyć się absolutnych podstaw – kolejne klasy to wyższe poziomy, według których możemy podążać.

Podręczniki to jednak nie wszystko, po co możemy sięgnąć w naszych początkach nauki języka. Do równie efektywnych środków pomocnych w nauce należą:

  • wszelkiego rodzaju aplikacje mobilne – jedne służą typowo do powtarzania, inne pozwalają na rozwiązywanie mniej i bardziej skomplikowanych zadań językowych; plusem każdej jest indywidualne podejście i dopasowywanie się do naszych własnych umiejętności;
  • seriale i filmy – choć najbardziej są one kojarzone z rozrywką (nie bez powodu), oglądanie ich w wersji językowej, której aktualnie się uczymy, koniecznie wraz z napisami w tymże języku, potrafi być zbawienne w naszym procesie nauki. Najwięcej zapamiętujemy będąc zaciekawionymi – a zarówno seriale, jak i filmy nam to zapewniają.

Podsumowanie

Choć jeszcze kilkanaście lat temu nauka języków obcych wydawała się czymś naprawdę wymagającym (i dla wielu nadal jest), dziś jest ułatwiona mnóstwem pomocy dydaktycznych, jak wydawane przez WSiP podręczniki (https://www.taniaksiazka.pl/wydawnictwo/wsip). Dziś więc bardziej liczy się motywacja i chęć nauki – możliwości są bowiem ogromne. Nie siedźmy więc bezczynnie i nie zwlekajmy, a zapewnimy sobie lepszą i bardziej świetlaną przyszłość. Zwłaszcza w kontekście zawodowym.

Szkoła zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com